Osiem prelekcji z udziałem ekspertów z całej Polski, dwa panele dyskusyjne i niemal 400 uczestników. Konferencja, jaką organizowaliśmy wspólnie z uczelnianym kołem naukowym „Integracja” zakończona sukcesem!

„Od stygmatyzacji do integracji - podróż po równe szanse. Rodzina - od zagrożeń i wyzwań cywilizacyjnych do sukcesów integracyjnych” – to tytuł wydarzenia, które odbyło się w miniony poniedziałek w Auli naszego uniwersytetu. Swoją obecnością zaszczycili nas eksperci z całego kraju z zakresy m.in. pedagogiki specjalnej, psychologii czy seksuologii.

Jednym z pierwszych mówców był dr hab. Mariusz Jędrzejko, prof. Akademii Piotrkowskiej, który – w swoim wystąpieniu, skupił się na etiologii współczesnych problemów wychowawczych. Zwrócił on m.in. uwagę na destrukcyjnym wpływie nowych technologii w procesie wychowania dzieci. – „Świat jest coraz bardziej zdezintegrowany, dlatego też powinniśmy wrócić do klasycznego modelu rozwoju dziecka, w którym jeśli dziecko chce coś mieć, najpierw musi coś dać. Widzimy dezintegracyjne czynniki, potrafimy je zdiagnozować, ale mamy ogromny wewnętrzny problem, żeby to zmienić. Mamy problem, żeby być rodzicami. My "hodujemy" dzieci, dajemy im wszystko, natomiast nie wiemy, że granicą wolności dziecka muszą być etapy rozwojowe: psychiczne, poznawcze, emocjonalne. My po prostu boimy się być rodzicami” – mówił.

 

Dr hab. Irena Motow, profesor Uniwersytetu WSB Merito – jest jedną z pomysłodawców konferencji.  Wydarzenie doczekało się drugiej edycji. W tym roku jej tematem przewodnim była rodzina – jako podstawowa grupa społeczna, odpowiedzialna za wychowanie i integrację środowiskową. Podczas konferencji profesor Motow za swe zasługi na rzecz dzieci, została wyróżniona przez Rzecznika Praw Dziecka Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Odznakę wraz z dyplomem – w imieniu RPD, wręczył Jan Gawroński – społeczny z-ca RPD. – „O prawa osób z niepełnosprawnościami, niedostosowanych społecznie i wykluczonych walczę od lat 80-tych XX wieku. Na początku była to walka o przejazd autobusem miejskim, potem o promowanie uzdolnień tych osób (…) walczyłam o prawa niedostosowanych chłopców i dziewcząt.  Mimo tylu lat nadal odmawia im się godności ludzkiej, bo wciąż pokutuje przekonanie, że są to przestępcy. Teraz ostro walczę o prawa osób w spektrum autyzmu, bo społeczeństwo postrzega ich jako "uciążliwość" w szkole, w klubie w środowisku lokalnym. A oni są tylko trochę inni” – komentuje profesor Motow.

 

- „Praca z osobami z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wymaga wiedzy, zaangażowania, a także nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań. Każde dziecko jest inne. Do jednego trzeba mieć podejście bardziej rygorystyczne, do innego - bardziej empatyczne, uczuciowe. Sukces osiągamy poprzez wytężoną pracę z dzieckiem. Z pewnością trzeba dawać im szansę. To są dzieci wyjątkowe i tak je należy traktować” - uważa Anna Łabudek, nauczyciel w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu – która wzięła udział w konferencji.

 

Wydarzenie organizowane było w formie stacjonarnej, jak i online. Ci ostatni łączyli się z nami z różnych części kraju, jak i z zagranicy. Konferencja odbyła się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Opolu. 
 

 

 

Czytaj więcej